Mart&Favilla |
|
|
|
Dołączył: 27 Wrz 2006 |
Posty: 117 |
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Ostrzeżeń: 0/4
|
Skąd: Bydgoszcz |
|
|
|
|
|
|
Protoplasty obecnego boksera należy szukać w odległych czasach. W rodowodzie psa stwierdzono, że w okresie tysięcy lat jego wygląd uległ rewolucji. W jednej ze stolic starożytnej Persji - Persepolis - widnieje wykuty w kamieniu pies o widocznym pdobieństwie do boksera.Ma on dużą głowę,przycięte uszy, szeroką klatkę piersiową,krótki włos, cechuje go silna muskulatura. Później większość psów posiada juz krótko cięte ogony i uszy. Należy podkreślić,ze ten zabieg miał na celu przygotowanie ich do polowań i walki,kiedy to uszy mogły stawać się celem ataku przeciwnika, doznawać uszkodzeń i okaleczeń. Z uwagi na silne unerwienie i ukrwienie uszu, ich rozszarpanie mogło stać się przyczyną wykrwanienia i śmeircii. Długi ogon był również dodatkowo przeszkodą.
Do XIX wieku te psy były wykoryzstywane do wal, polowań głównie an niedźwiedzie,ale przede wszystkim do obrony.
W tym czasie narodziła się idea używania tych psów do celów wojennych. Niejaki Konig i Hoppner skierowali swe zainteresowania w kierunku znalezienia "piwnego boksera". Był to bokser typu lekkiego, elegancki i stosunkowo delikatny.
Tak zaczął sie wielki początek hodowli boksera. Rok 1896 był szczególnie efektywny dla niemieckiej kynologii. We wzrocu rasy uwzględniono wiele szczegółów ówczesnego boksera.Zawiązał się Niemiecki Klub Boksera.
Tak bokser stawał się popularny za granicą. Stale poprawiał się eksterier, głowa była coraz ładniejsza, rosła popularność rasy,czego dowodem była ilość wystaw.
Pojawiły sie odmiany boksera: bokser angielski, anglo-amerykański. Połączenie tych dwóch różnych linii doprowadziło do stworzenia boksera o sylwetce i głowie w doskonałych proprcjach, zgodnych z wzorcem FCI.
UWAGA!!!Bokser jest zaliczany do grupy psów obrończych,więc ta pierwotna użytkowość tej rasy,daje nam odpowiedź. Zadaniem tych psów jest:
* obrona własnego pana przed napastnikiem,
* pilnowanie przedmiotów.
Współcześnie świetnie spisują się jako psy do tropienia np. ofiar katastrof,z racji bardzo dobrze rozwiniętego u tego psa węchu. Często ten pies poprzez zapach kojarzy sobie przebyte niebezpieczeństwo, zachowuje zapachy długo w pamięci.
Cechy tych psów:
* odwaga
* ciętość
* odporność
* łatwość w prowadzeniu
* pewność charakteru
* silny związek z właścicielem
* twardość połączoną z duża czujnością.
Te cechy charkterystyczne również daja informację, iż ta rasa nie nadaje się do kynoterapii,mocno bym się zastanawiała nawet nad AAA. W tym momencie nie istotne jest nawet to,ze te psy uwielbiajhą dzieci zabawy z nimi, potrafią ich pilnować jak najlepsza piastunka. Ten pies zawsze wyczuje słabszego,którego nie pozwala skrzywdzić
Jestem posiadaczem sześcioletniej bokserki,i jestem zakochana w tej rasie. Kiedy u nas w domu pojawiła się Anda, był to tez czas,kiedy tych psów pojawiało się wiele na ulicach mego miasta więcej.Przynajmniej tak mi się zadawało, a może poprostu taka zakochana w tej rasie zaczęłam je zauważać
Anda miała od małego kontakt z dziećmi,na spacerach(do dnia dzisiejszego),wesoło merda kikutem(ma kopiowany ogon) na widok dzieci. Gdyby nie smycz, ana drugim końcu ja, która ją powstrzymuję, nie raz obdarzyła by dzieci,nawet,te które są w wózkach:-)
Nie stwarza wrażenia psa agresywnego,ponieważ jest albinoskiem, ma po swym tacie bardzo duzo białego na mordce, i ma skarpetki!!!Jej ojciec była cały białym niczym śnieg.
Jednak to,że nie stwarza wrazenia, wcale nie oznacza ze tak jest w przypadku prawdziwego zagrozenia.
Anda jest psem zazdrosnym,zwłaszcza o zainteresowanie jej "psią osobą". Nie mzona przy niej okazywać miłosci najblizszym w domu, bo ona juz jest czujna, wciska sie między domowników
Mimo,kontaktów z dziećmi, wiem dobrze,ze nie jest delikatna.Kiedy widzi dziecko,widzę błysk w jej oczach,i jakbym słyszała "będe ciebie lizać,dopóki,będe miała siłe".I tak działo by się Nawet gotowa by była wskoczyc na dziecko,przewrócić, co by ona miała dogodnieszją pozycję
Moim marzeniem jest aby Anda choć raz pojawiła sie na imprezie typu AAA,jednak z racji wieku,w który wkracza,pozosatnie to w sferze marzeń |
|